Soundcast - Podcast Responsive Theme

Pędzelkowe podcasty. Odc. 1 - Leśny dom Rysia Pędzelka

2020-12-17 7:11 Pędzelkowe podcasty Pobierz (MP3) Odsłony: 1129

Hej ho! Jest dziko! Witajcie, to ja Krystian Tyrański – medialny ambasador dzikiego królestwa rysia Pędzelka oraz miłośnik przyrody chronionej w polskich parkach narodowych. W tym podcaście odkryjemy tajemnice leśnego domu naszego centkowanego bohatera. Poznamy trzy gatunki drzew, najliczniej porastających dzikie królestwo rysia Pędzelka. Aby poznać ten niezwykły świat potrzebna nam będzie bajka „Przygoda wielka rysia Pędzelka” i seria filmowa „Pędzelkowe safari”. Pięknie wydana bajkę można zdobyć w Bieszczadzkim Parku Narodowym lub ściągnąć ja ze strony internetowej Parku, gdzie znajduje się specjalna zakładka „Odwiedź dzikie królestwo rysia Pędzelka”. Gdy już tam wejdziecie w prawym górnym rogu zobaczycie namalowana książeczkę. Kliknijcie w nią. Następnie w górnym pasku zobaczycie brązowa ikonkę z wezwaniem do akcji - pobierz książkę i gotowe! Do czego ona nam będzie potrzebna? Zobaczycie jak wiele można dowiedzieć się o dzikim lesie z pięknie namalowanych obrazków. Potrzebujemy jeszcze dostępu do serii filmowej „Pędzelkowe safari”. To także nie będzie trudne, bo wystarczy wejść na kanał filmowy YouTube Bieszczadzkiego Parku Narodowego i odszukać interesujące nas filmy. Mamy bajkę ? Mamy dokumentacje filmową? Rozpoczynamy przygodę.

Otwórzcie bajkę na pierwszej stronie opowieści, tam gdzie ryś Pędzelek bawi się ze swoimi siostrami i zobaczcie jeszcze kolejną stronę, tam gdzie mamy namalowaną scenę rozmowy rysia z mamą. Zwróćcie uwagę na dziki kocyk wyścielony brązowymi liśćmi, ten na którym bawią się kociaki, i na którym leży mama. Ten liściasty kocyk znajdował się tuż przy wejściu do skalnego domu rysia Pędzelka. Patrząc na niego można odkryć tajemnicę - jakie drzewa porastają pędzelkową górę, czyli miejsce gdzie przyszedł na świat nasz koci bohater. Jeżeli dla kogoś jest to za trudne i potrzebujecie podpowiedzi, to włączcie pierwszy odcinek serii filmowej „Pędzelkowe safari” zatytułowany „Dziki dom”. Już w pierwszych minutach zobaczycie skalny dom Pędzelka, a zaraz za nim drzewa, które mają wyjątkowy szary kolor pni. Do tego pnie są bardzo gładkie. Te drzewa to? Buki. Ałimbałe! Udało się. W Bieszczadzkim Parku Narodowym buki zwyczajne to najbardziej rozpoznawalne drzewa, które porastają góry tworząc buczynę karpacką. Tak oto odkryliśmy tajemnicę pierwszego gatunku drzewa, które występuje w dzikim królestwie rysia Pędzelka. Ale to nie wszystko! Leśny dom rysia jest bardziej bogaty.

Kolejny gatunek drzewa zobaczycie już w pierwszym odcinku filmu „Dziki dom”, gdy schodzę z pędzelkowej góry i spotykam salamandrę plamistą, która odpoczywała na korzeniu potężnego drzewa. To drzewo również jest wysokie. Pień ma w szaro popielatym kolorze. Korę trochę popękaną. I co najważniejsze, to drzewo jest iglaste. To jodła. Można ją rozpoznać, bo ma płaskie, ciemnozielone, nie kłujące igły. Te igły od spodu mają takie dwa białe paski nalotu woskowego. Zatem, różnią się od sosny i od świerka. Zapraszam Was do zabawy w topienie jodły. W filmie „dziki dom” łatwo ją można zauważyć. Jodła jest także bohaterką w odcinku „Futrzasta skała”. Bo właśnie w tym zaprezentowanym drzewie niedźwiedź zrobił sobie gawrę. Przypatrzcie się dokładnie, jak wygląda jej pień. Teraz otwórzcie wydaną przez Bieszczadzki Park Narodowy bajkę i spróbujcie ją tam znaleźć. He, he. Czy to łatwe zadanie? Sami zobaczycie. Nie zdradzę wam leśnej tajemnicy. Podejmijcie wyzwanie. Umówmy się, że rozwiązanie tej leśnej zagadki znajdziecie w innym podcaście z serii „Pędzelkowe odkrycia”. Życzę powodzenia w poszukiwaniu jodły.

Przed nami trzecia leśna tajemnica. Otwórzcie bajkę „Przygoda wielka rysia Pędzelka” w miejscu , w którym rozpoczyna się ostatni rozdział opowieści, czyli prawie na końcu. Zobaczycie tam, ja też chce zobaczyć, zobaczycie tam Pędzelka, któremu przysłuchują się siostry i mama. Ooo! Tak, ryś opowiada tu o swojej wielkiej wyprawie. Teraz jednak skoncentrujcie się na drzewie rosnącym w oddali, które na pniu ma takie dziwne, ciemne plamy. To kolejny leśny bohater. Kora tego drzewa jest wyjątkowa, bo tworzy takie jasne i ciemne płaty, one odstają od pnia. Takie sprawiają wrażenie, jakby drzewo się łuszczyło. Jakby chciało zrzucić starą korę i pokryć się nową. Liście porastające to drzewo są pięcioklapkowe i mają długi ogonek. Trzy główne liście są duże, a dwa małe. Czy wiecie co to za gatunek drzewa? Tę tajemnicę rozwiążcie sami. To wcale nie będzie takie trudne. Wystarczy znaleźć informacje w Internecie lub przeczytać w książce przyrodniczej: jakie drzewa porastają puszczę karpacką? Przede wszystkim są to: buki jodły i… właśnie one, te tajemnicze drzewa. Wierzę, że sobie poradzicie.

Ałimbałe! Udało się! Poznaliśmy leśny świat porastający dzikie królestwo rysia Pędzelka. Z pewnością uwielbia on wyciągać swoje łapki na pniach i drapać je, ostrząc pazurki. Bogactwo wschodniokarpackiej puszczy nie polega jednak tylko na drzewach rosnących, ale także na tych drzewach już obumarłych, tych leżących na ziemi. W serii filmowej możemy podziwiać powalone olbrzymy. Największe zobaczycie w trzecim odcinku zatytułowanym „Futrzasta skała” oraz w drugim - „Ryczące gałęzie”. Ryś Pędzelek uwielbia powalone drzewa. Wiecie dlaczego? Bo może między nimi się skradać, podczas nauki polowania na sarny lub na inne drobne zwierzęta. Nie tylko rysie potrzebują powalonych drzew. To miejsce jest ważne także dla grzybów, porostów, mchów i co ważne, drewno to dom dla wielu gatunków owadów, którymi objadają się ptaki i ssaki. Czyli jest to na wskroś dzika restauracja. Uohoł! Odkrywając Bieszczadzki Park Narodowy zwróćcie uwagę na drzewa. Nauczcie się je rozpoznawać i w ich otoczeniu wypatrujcie dzikich mieszkańców. Do usłyszenia niebawem! Pa, pa! Pędzelkowa przygoda trwa.

Podcast wykonany na zlecenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.